To musisz wiedzieć gdy liczysz koszty pożyczki

Pienidze w workuPorównywanie ofert pożyczkowych nie jest proste. Zwłaszcza, gdy nie wiemy na co patrzeć i gubimy się w liczbach. Jak to jest możliwe, że niekiedy banki li inne instytucje finansowe żądają zwrotu kwoty nawet kilka razy większej od tej, którą pożyczyliśmy? Sprawdź, co należy brać pod uwagę przy wyliczaniu prawdziwego kosztu pożyczki.

Pamiętaj, to ważne

Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. To po pierwsze prowizja, która zwykle wynosi kilka procent. Stąd, jeśli bierzemy pożyczkę na 10 tysięcy złotych, to prowizja w wysokości 2 proc. kosztować nas będzie 200 złotych. Warto pamiętać przy tym, że jeśli bank lub firma oferuje pożyczkę wysokości 0 procent, to pieniądze te ściąga z czegoś innego.

Najczęściej będą to opłaty dodatkowe. I tutaj trzeba uważać, bo na rachunku może znaleźć się praktycznie wszystko – od opłaty przygotowawczej, za ubezpieczenie pożyczki i wysłania wezwań do zapłaty. Ale obciążeni możemy zostać także opłatą za monit telefoniczny czy wizytę windykatorów.

Kolejnym ważnym elementem obliczeń kosztów pożyczki są odsetki, które będziemy płacić dodatkowo przy każdej racie. Najczęściej ich wartość jest stała. Warto jednak pamiętać, że na im dłuższy okres spłaty się decydujemy, tym odsetki będą wyższe. Niestety nie trzeba jednak nikomu uświadamiać, że krótszy termin spłaty oznaczać będzie z kolei wyższe raty…

Porównujemy

W ofertach pożyczek i kredytów można się bez problemy pogubić. Wstępnie porównując oferty możemy wiec zwracać uwagę także na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Mimo, że sam wzór na wyliczenie jej wartości przyprawia o ból głowy – musimy bowiem uwzględnić m.in. numer kolejnej wpłaty raty kredytu; okres w latach lub ułamkach lat między dniem pierwszej wpłaty a dniem każdej spłaty lub wniesienia rat czy kwoty wpłaty raty kredytu i kwoty kosztów. Jeśli ktoś nie jest fantastyczny z matmy, to z pewnością nie da rady tego obliczyć.

Można więc wystąpić do banku z prośbą o podanie takich danych lub skorzystać z jednego z internetowych kalkulatorów pożyczek. To proste narzędzie, które samodzielnie wykonuje wszystkie niezbędne obliczenia. Warto jednak pamiętać, że dane w nim powinny być aktualne. Tylko wtedy jesteśmy w stanie dokonać prawidłowych obliczeń. Przed podpisaniem umowy zapytaj także o każdy szczegół przedstawiciela firmy pożyczkowej lub banku. Niech przy Tobie wskaże wszystkie koszty i opłaty. To recepta na wybór najkorzystniejszej oferty.

Artykuł reklamowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *