Koszty pożyczek od 11 marca 2016 roku

wypowiedzenie-umowyJuż niebawem (od 11 marca 2016) zmienią się przepisy dotyczące maksymalnego kosztu pożyczek i kredytów. Do tej pory ustawa antylichwiarska regulowała jedynie maksymalną wysokość oprocentowania, jednak zarówno banki jak i firmy oferujące pożyczki pozabankowe w łatwy sposób zwiększały obiążenia dla klientów poprzez prowizje i inne stałe opłaty. Wkrótce się to zmieni i klienci powinni zapłacić mniej.

W nowej ustawie zostaną ograniczone nie tylko jak do tej pory maksymalne odsetki, ale również zostaną ograniczone wszystkie pozaodsetkowe koszty pożyczek i kredytów, dzięki szerokiej definicji wszystkie instytuacje oferujące pożyczki i kredyty będą miały niewielkie pole do próby zwiększenia kosztów jakimi będą mogły obicążyć klienta, nawet jeśli nie będzie spłacał terminowo zobowiązania.

Co zmieni się od 11 marca 2016 roku i ile maksymalnie zapłacimy?

Najważniejszą informacją jest fakt, że maksymalne pozaodsetkowe koszty pożyczki zostaną ograniczone do 25 proc. kwoty pożyczki i 30 proc. za każdy rok umowy. Natomiast wszystkie koszty łącznie nie będą mogły przekroczyć równowartości wypłaconej pożyczkobiorcy kwoty.

W ustawie bardzo szeroko zdefiniowano „pozaodsetkowe koszty” przez co firmy nie będą miały łatwo aby znaleźć „furtkę” od tych przepisów. Koszty takie jak na przykład: przedłużenie terminu spłaty, opłata za obsługę domową czy administrowanie rachunkiem kredytowym nie będą mogły przekroczyć 25% kwoty pożyczki czy kredytu.

Firmy pożyczkowe, a nowa ustawa

Po przeliczeniu wszystkich kosztów jakich jak: oplata za udzielenie pożyczki, oprocentowania w wysokości 10% bardzo często firmy pożyczkowe zbliżają się do maksymalnego pułapu z nowej ustawy. W momencie kiedy klient będzie chciał przedłużyć termin spłaty w wielu przypadkach zostanie przekroczony pułap.

Wszystkie firmy pożyczkowe i banki będą musiały obniżyć opłaty dodatkowe tak aby mieściły się maksymalnym limicie, gdyż na dzień dzisiejszy 70% firm pożyczkowych przekracza ten limit.

Ile zapłacimy za pożyczone 1000 zł

Pod uwagę bieżemy przykład pożyczonego jednego tysiąca złotych na okres 30 dni czyli tzw. chwilówka.

  • Po pierwsze odsetki ustawowe (na dzień dzisiejszy maksymalnie 10% w skali roku) to daje 8,22 zł odsetek.
  • Maksymalne koszty pozaodsetkowe składają się z dwóch części:
    • 25 proc. od pożyczkonego 1000 zł, co daje 250 zł
    • 30 proc. od pożyczkonego 1000 zł dla miesięcznego okresu (zgodnie z wzorem nowej ustawy), czyli 24,66 zł.

Sumując wszystkie koszty dopuszczalne w nowej ustawie za pożyczony 1000 zł będziemy maksymalnie mogli zapłacić 282,88 zł. Większość firm pożyczkowych nie przekracza tej granicy w przypadku podstawowych kosztów jak odsetki czy prowizje za udzielenie pożyczki, jednak kiedy weźmiemy pod uwagę koszty przedłużenia terminu spłaty okazuje się, że wszystkie firmy przekraczają znacząco te limity. Bowiem projekt nowej ustawy, która wchodzi 11 marca 2016 roku, zakłada, że jeśli w ciągu 120 dni od wypłaty kredytu odroczy się spłatę zobowiązania, to opłaty związane z prolongatą muszą zmieścić się w pierwotnym limicie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *