Jak zamienić kilka kredytów w jeden?

Spłacanie jednocześnie kilku kredytów to nie tylko wielkie obciążenie finansowe, ale i logistyczne. Trzeba bowiem dopilnować, aby każda rata została opłacona na czas i we właściwej kwocie – zrealizować przelewy na poczcie, w banku lub przez Internet, co nierzadko wiąże się w dodatkowymi kosztami.

Trzeba też pilnować, by nie pomylić ze sobą kredytów, nie zgubić kolejnych rachunków i utrzymać wszystko we względnym porządku. Dla wielu osób już same problemy logistyczne i organizacyjne są powodem do tego, by sięgnąć po pomoc kredytu konsolidacyjnego, który niewątpliwie jest w takiej sytuacji ogromnym udogodnieniem.

Porównanie ofert

Jednak zanim podpiszemy umowę, a kredyt konsolidacyjny wpłynie na nasze konto, musimy najpierw wybrać najlepszą z dostępnych ofert. Niekoniecznie musi być to ta, którą co chwilę reklamuje się w telewizji lub którą codziennie dostajemy na skrzynkę pocztową. Wybór oferty powinien być przemyślany i przeanalizowany, najlepiej w oparciu o rzetelne rankingi i zestawienia. Można je znaleźć w Internecie, branżowej prasie lub u doradcy finansowego. Ten ostatni również jest dobrym wyjściem, jeśli nie mamy pojęcia, czego tak naprawdę oczekujemy.
Wizyta u specjalisty, który nie tylko zaprezentuje nam dostępne opcje, porówna je ze sobą i wskaże nam najkorzystniejszą, ale również fachowym okiem oceni nasze możliwości finansowe, z pewnością będzie doskonałym rozwiązaniem. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby nie podejmować decyzji pochopnie. Taki kredyt to najczęściej zobowiązanie długoterminowe, a przy tym dość kosztowne, ponieważ pokrywamy w nim koszty samego kredytu konsolidacyjnego, ale również finansowych zobowiązań, które ów kredyt łączy. A zobowiązania te nierzadko obarczone są dodatkowymi kosztami, karnymi odsetkami i wysokimi opłatami za opóźnienia w spłacie.

Wizyta w banku

Dopiero tak przygotowani – po dokładnej analizie ofert, której dostarczył nam porównanie kredytów konsolidacyjnych – możemy wybrać się do banku z najatrakcyjniejszą ofertą, złożyć wniosek o kredyt i ewentualnie podpisać umowę. Oczywiście wcześniej warto dowiedzieć się, jakie dokumenty należy zebrać, aby móc wnioskować o kredyt – często będą to zaświadczenia z pracy, wyciągi z kont bankowych i ewentualne zaświadczenia o posiadanych źródłach dochodu (umowy o pracę, dzieło, umowy zlecenie, zasiłki). Wcześniejsze przygotowanie pełnej dokumentacji pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i otrzymać decyzję o kredycie nawet podczas tej samej wizyty w banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *